random header image

Kde hnízdí čápi bílí?

V oblasti města Svitavy jsou v posledních letech pravidelným hnízdištěm 3 lokality. Letos jsme doposud zaregistrovali 5 míst, kde došlo k hnízdění ptáků, ke kterým lidé rádi upírají své zraky a pozornost.

Pět let pravidelně hnízdí čápi na podložce sloupu ve Svitavách- Moravském Lačnově, kde letos přibyla 3 mláďata (ornitology okroužkovaná). V Opatově se vyvedla také 3 čápata na stožáru u kostela, kde hnízdo budeme muset upravit pro jeho hrozbu pádu. V sousedním Opatovci, na sloupu s umělou podložkou, letos zahnízdil pár poměrně pozdě, a zřejmě dojde k vychování jen jednoho mláděte. Situace v záchranné stanice ve Vendolí je kolísavá. V tomto roce sice trvalý pár ve stanici vyvedl 2 mláďata, ale jedno zahynulo a druhé má zraněnou nohu. Jsme rádi, že došlo i na vznik zcela nového hnízdiště v Radiměři. Na komíně společnosti Aqua, zde počátkem července z nejvyššího hnízda v oblasti vykukovala 2 mláďata.

Všem čapím rodinám klade příroda i lidé nechtěně mnoho nástrah v podobě nepřízně počasí nebo dopravy. Z totoho pohledu byly poměrně tragické poslední roky, kdy mnoho mláďat uhynulo podchlazením při deštích nebo pravděpodobně oba rodiče z hnízda v Opatovci doplatili na to, že čápi rádi sbírají také potravu v blízkosti silnic. Další nebezpečí (například v podobě střetů s elektrickým vedením, větrnými elektrárnami nebo domorodci), čekají na čápy na jejich daleké cestě do zimovišť v Africe. Přejme jim šťastný let a úspěšný návrat do našich končin.

Pokud chcete vědět o čápech bílých více nebo nás chcete o výskytu nebo hnízdění informovat, využijte kontakty na ochránce přírody. Budeme rádi za váš zájem.

4 Komentují

 1. 1
  Koudelný
  23.4.2015 V 12.42 | Link

  Dobrý den, rád bych dceři ukázal čápy naživo, nevíte, kde hnízdí v okrese Praha východ, Nymburk, Brandýs nad Labem?
  Děkuji za odpověď.

 2. 2
  Jiří Mach
  23.4.2015 V 19.25 | Link

  Dobrý den,

  přímo v okolí Prahy myslím, že žádné hnízdiště evidované není. Blíže Vám poslouží informace na této adrese:

  http://cap.birdlife.cz/

  Zcela jistě na mapě najdete v loňském roce obsazené hnízdo, které letos můžete zkontrolovat. Pokud je obsažené, čápi už by měli sedět pomalu na snůškách.

  S přáním úspěšné návštěvy čapího hnízda
  zdraví
  Jiří Mach

 3. 3
  Nadšenec
  4.2.2016 V 17.13 | Link

  Dobrý den,

  v relativně nedávné době byla v Javorníku provedena akce, kdy se čapí hnízdo muselo přemístit z komína prodejny u OÚ na připravenou betonovou konstrukci. Je nějaká šance, že zde v budoucnu bude možné pozorovat čápy?

  Má Vaše organizace na svědomí i tuto bohulibou činnost?
  A je pro Vás všeobecně tato lokalita něčím zajímavá?

  Mockrát děkuji.

  Hodně zdaru a mnoho krásných chvil v terénu.

 4. 4
  J.Mach
  4.2.2016 V 20.44 | Link

  Dobrý den,

  pokud k takovému přemístění došlo, pak to bylo z vůle někoho jiného. Já o této akci bohužel nevím. Pojedu se na místo podívat a pokusím se zjistit nějaké podrobnosti, bez kterých se nebudu do nějakých prognóz pouštět. Vzhledem k tomu, že se ale hnízdo zde objevilo až v pokročilé hnízdní době (tuším červen), pak bych moc šancí brzkému zahnízdění v dalším roce nedával. Ale může to dopadnout samozřejmě i jinak. Děkuji Vám za zprávu.

  J.Mach