random header image

Práce na Semanínské střelnici v roce 2020

Po roční přestávce jsme do Národního programu ochrany biodiverzity připravili další projekt na bývalé vojenské střelnici u Semanína. Vedle tradiční péče o porost s orchidejemi, jsme tentokrát zkusili také výběrové vyřezávání a veteranizaci dřevin, k čemuž byla použita z dotace zakoupená motorová pila.

Podařilo se tak posekat i shrabat louku s výskytem prstnatce májového (Dactylorhiza majalis), prosvětlit jeden remízek a výběrovým kácením rozšířit okolní luční plochy. Zároveň se povedlo vytvořit několik souší pro xylofágní hmyz. Ze zbylého dřevo a sena se pak postavily hadníky a hmyzí hotely. Filip Jetmar a Marian i Vladimír Velešíkovi navíc pokračovali v práci také po ukončení projektu. Vedle nich se do této činnosti zapojil též Marian Polák, Jakub Vrána, Jiří Mach a Milan Janoušek.

Vše vedlo ke zatraktivni lokality pro řadu vzácných a chráněných druhů. Stále je však před námi spousta práce, díky níž bude semanínská střelnice tak biologicky zajímavým (nebo ještě zajímavějším) místem. Takže hodně štěstí a do práce!